Wymiary ochronne i limity połowów (ochronne)

Na naszych jeziorach wprowadziliśmy bardziej restrykcyjne wymiary ochronne i limity połowów. Wprowadziliśmy również dla niektórych gatunków ryb wymiary ochronne górne. Czyli jeśli złowicie okaz większy niż wymiar górny – macie obowiązek go wypuścić, aby miał szansę urosnąć jeszcze większy, rozmnażać się i dać wiele radości wędkarzom w przyszłości. Robimy to wszystko po to, aby ryb w jeziorach było więcej – aby więcej ryb podchodziło do tarła, rozmnażało się i rosło do fantastycznych rozmiarów w naszych jeziorach, aby dawać wędkarzom niezapomniane emocje. Z okazem warto zrobić sobie zdjęcie na pamiątkę i zwrócić mu wolność, bo czy jest piękniejszy widok niż odpływający w dobrej formie wielki okoń, sandacz czy szczupak, którego przed chwilą pokonaliście? Jeśli go wypuścisz – kto wie, może spotkacie się jeszcze nie raz. Jeśli go zabierzesz – nie ma na to żadnej szansy.

Ograniczenia w wędkowaniu na jeziorze Bytyń Wielki

Zarządzenie z 01/08/2019 r.

Jezioro Bytyń Wielki jest częścią rezerwatu przyrody „Wielki Bytyń” i w związku z tym podlega ograniczeniom z korzystania. Zasady te ustala Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie. Ostatnie określone zasady korzystania z jeziora Bytyń Wielki Dyrektor RDOŚ wydał 01 sierpnia 2019 roku zarządzeniem w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Wielki Bytyń”. Dla wędkarzy najważniejszymi ograniczeniami są:

  1. Wyznaczenie obszaru dopuszczonego do wędkowania z brzegu i łodzi (patrz mapka),
  2. Zakaz używania środków pływających o napędzie spalinowym,
  3. Ograniczenie ilości łodzi używanych jednocześnie do wędkowania do 40 szt.,
  4. Nakaz wypływania na akwen jeziora z istniejących przystani i plaż w Drzewoszewie, Próchnówku, Próchnowie i Nakielnie,
  5. Zakaz kotwiczenia i zakaz wpływania w roślinność jeziorową.

Bytyń Wielki jest bezsprzecznie jednym z najpiękniejszych jezior w naszym regionie a jego walory przyrodnicze i wędkarskie są ogromne i powinny podlegać szczególnej ochronie. Prosimy wszystkich wędkarzy o bezwzględne stosowanie się do zasad określonych przez Dyrektora RDOŚ w Szczecinie.

Kontrole

Do kontroli wędkarzy na naszych jeziorach uprawnieni są:

  • Państwowa Straż Rybacka,
  • Społeczna Straż Rybacka Spółki Jeziora i Stawy Wałeckie Sp. z o.o.,
  • Społeczna Straż Rybacka Okręgu Nadnoteckiego PZW Piła,
  • Straż Ochrony Przyrody,
  • Straż Leśna,
  • Policja,
  • Osoby działające na podstawie pisemnego upoważnienia Jeziora i Stawy Wałeckie Sp. z o.o.

Podczas kontroli należy okazać zezwolenie/dowód opłaty zezwolenia na wędkowanie, kartę wędkarską, sprzęt wędkarski i złowione ryby.

Dbamy o wody czyli nie tylko Catch and Release

Wędkarstwo to pasja, którą najlepiej realizuje się, gdy w wodzie jest dużo i to najlepiej dorodnych ryb. My, jako dzierżawca wód robimy, co w naszej mocy, by stworzyć rybom idealne warunki do wzrostu a wędkarzom do spędzania czasu nad wodą.

Wy, koleżanki i koledzy wędkarze możecie nam pomóc stosując zasadę złów i wypuść (catch and release) ale także:

  • zbierając z wody i znad wody śmieci,
  • przestrzegając regulaminu wędkowania,
  • zwracając uwagę tym wędkarzom, którzy nie przestrzegają zasad: w szczególności okresów, wymiarów i limitów ochronnych,
  • zwracając uwagę na podejrzane i niepożądane zdarzenia nad wodą i informując o nich odpowiednie służby.

Każde nasze działanie ma znaczenie i pomaga nam wszystkim przyjemniej spędzać czas na naszej pasji – wędkarstwie.

Czystość na łowisku

Każde nasze działanie ma znaczenie. Nawet to najmniejsze. Każda zabrana znad wody puszka, butelka, opakowanie po robakach czy papierek po batoniku to jeden śmieć mniej i czystsza woda.

Miło spędzać czas w otoczeniu przyrody, nie wśród śmieci. Zanim rozpoczniesz łowienie posprzątaj bezpośrednie otoczenie swojego stanowiska wędkarskiego. Gdy skończysz łowienie – zabierz swoje śmieci. Jeśli łowisz z łodzi – podejmij z wody zauważone śmieci.

Okresowo organizujemy sami i wraz z naszymi partnerami akcje sprzątania jezior i brzegów ze śmieci.