Nasze stawy

Na ponad 32 ha lustra wody naszych stawów w Czaplnie koło Starej Łubianki prowadzimy ekologiczną hodowlę karpia. W otoczeniu pięknej przyrody, z dala od skupisk ludzkich, przy cichym szumie wody i drzew porastających okolicę dorastają nasze karpie – karmione wyłącznie naturalnym pokarmem – zbożem kupowanym od sprawdzonego od wielu lat lokalnego rolnika.

Wraz z karpiem w naszych stawach rosną od wiosny do późnej jesieni sieje, liny i szczupaki, które następnie trafiają do naszych jezior i gdy urosną jeszcze bardziej – dają radość wędkarzom i miłośnikom przyrody.

W wylęgarni w ponad 100 słojach Weissa produkujemy wylęg siei i sielawy a potem szczupaka. Ikrę do produkcji wylęgu pozyskujemy od tarlaków z naszych jezior a wylęg trafia do naszych jezior.

Nad tym, aby nasze ryby, i te handlowe i wylęg były w najlepszym możliwym stanie czuwają pracownicy z wieloletnim, często liczonym w dekadach doświadczeniem. Kazimierz, Antoni i Andrzej to mistrzowie w swoim fachu.

Nie prowadzimy sprzedaży wylęgu ani innych ryb poza ekologicznym karpiem handlowym.

Jeśli interesuje Cię hurtowy zakup karpia handlowego, skontaktuj się z Pawłem pawel@jeziorawaleckie.pl

Wylęgarnia i podchowalnia

W naszej wylęgarni zlokalizowanej w obiekcie stawowym Czaplno dysponujemy obecnie 63 słojami Weissa, w których przeprowadzamy wylęg siei, sielawy i szczupaka. Wiemy, że wśród wędkarzy opinie na temat zasadności przeprowadzania wylęgu sztucznie są różne, my stoimy na stanowisku, że sztuczny wylęg nie ma w całości zastąpić naturalnej reprodukcji ryb w wodach ale może je wydatnie wspomóc.

Szczególnie jak idzie o gatunki zagrożone tj. sieję i sielawę, których tarło naturalne jest bardzo słabo skuteczne. Jak idzie o szczupaka – pamiętajmy, że wahania temperatur i wahania stanu wody w okresie tarła mogą doprowadzić do bardzo niskiego sukcesu tarła… a czy dziś kogoś dziwi, że w połowie lutego mamy 12 stopni ciepła lub pod koniec marca minus 15 stopni?

Materiał do wylęgu pozyskujemy od tarlaków z naszych jezior. Szczupaki wycieramy przeżyciowo – po pobraniu materiału – wracają do wody. Wylęg trafia do dzierżawionych przez nas jezior i wspomaga wyniki tarła naturalnego. Wiadomo, przeżywalność wylęgu jest niewielka np. u szczupaka 1-3%, więc wspomaganie tarła naturalnego jest w interesie wędkarzy.